Jak ćwiczyć mięśnie brzucha

Zasady ćwiczenia mięsni brzucha

cwiczenie miesni brzucha

Częstotliwość ćwiczeń

Generalnie, mięśnie brzucha są jednymi z niewielu mięśni, które można trenować codziennie. Codzienne ćwiczenia powodują ich zdrowy i równomierny rozwój.

Należy jednak zauważyć, że ćwiczenie na siłę nie jest wskazane. Jeśli czujesz, że Twoje mięśnie są przemęczone i obolałe, powinieneś zrobić przerwę. Czasem wystarczy 1 dzień, czasem dłużej – może nawet tydzień. Każdy z nas jest inny i każdy z nas ćwiczy z inną intensywnością. Ćwiczenia wykonywane przez siebie musisz dopasować do swojego organizmu.

Do ćwiczeń mięśni brzucha należy więc podejść w ten sam sposób jak do każdych innych ćwiczeń – rozsądnie. Trzeba się wysilać – inaczej mięśnie nie urosną, ale nie można przesadzać – bo można zrobić sobie krzywdę.

Uwaga na kręgosłup

Wiele ćwiczeń, również tych prezentowanych na naszej stronie, polega na unoszeniu górnej części ciała przy pomocy mięśni brzucha, lub też na unoszeniu nóg. Nieprawidłowe wykonywanie tych ćwiczeń może doprowadzić do uszkodzeń kręgosłupa.

Należy więc wziąć pod uwagę następujące elementy:

  1. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien spoczywać na ziemi zarówno przy podnoszeniu nóg jak i tułowia. Podnoszenie tułowia powinno więc polegać raczej na jego zginaniu i podnoszeniu jedynie części piersiowej, niż podnoszeniu całego ciała do pozycji siedzącej. Najbardziej szkodliwe jest tu podnoszenie tułowia przy wyprostowanych plecach, czego powinno się całkowicie unikać. Wyprężanie kręgosłupa i unoszenie odcinka lędźwiowego powoduje obciążenie go całym ciężarem ciała pod nienaturalnym kątem.
  2. Przy podnoszeniu górnej części tułowia (np. podczas brzuszków), powinno się wykorzystywać jedynie mięśnie brzucha, unikając podciągania głowy za pomocą ramion. W przeciwnym wypadku można spowodować uszkodzenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Aby tego uniknąć, najlepiej nie łapać głowy rękoma, a jedynie delikatnie trzymać palce na skroniach, trzymać ręce wyciągnięte przed siebie i wyprostowane, lub złożone na krzyż na piersiach.

Inne przeciwwskazania

Przedstawione na tej stronie ćwiczenia przeznaczone są dla zdrowych osób nie posiadających żadnych przeciwwskazań do ćwiczeń.

Jeśli w Twoim przypadku występują jakiekolwiek przeciwwskazania do ćwiczenia, lub podejrzewasz, że takowe mogą występować, nie rozpoczynaj żadnego z naszych kursów bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że te ćwiczenia mają uczynić Cię zdrowszym, piękniejszym i silniejszym. Jeśli istnieje ryzyko, że mogą Ci zaszkodzić, naprawdę nie warto go podejmować. Lekarz pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Advertisement